Nauka i wykształcenie cz. 5

Autor: | Opublikowane w Dydaktyka Brak komentarzy | Tagi: nauka czytania 6 latka, nauka czytania 7 latka, nauka czytania klasa 0, nauka łucznictwa, nauka łyżwiarstwa figurowego, nauka z muzyką

W starożytności przeważało socjalne pojmowanie wychowania. Najjaskrawiej występuje to u Platona, którego pedagogika, wpleciona! w dwa dialogi o ustroju państwowym, jest nawet socjalistyczną. Arystotelesa pedagogika jest właściwie częścią polityki, a więc także socjalną, lecz uwzględnia daleko więcej jednostkę. Po Arystotelesie pedagogika grecka zrobiła zwrot ku pedagogice jednostkowej. Najwidoczniejszym jest to u Plutarcha, który w bardzo ciekawej rozprawie lekturę poetów stara się wyzyskać dla moralnego wychowania młodzieży. W średnich wiekach łączność między wychowaniem a wykształceniem była bardzo luźną. Był nawet czas, że jej prawie wcale nie rozumiano. Pedagodzy średniowieczni zajmowali się przeważnie nauką, mniej dbali o wychowanie, a tym mniej o połączenie wychowania z wykształceniem.

Wyraz dydaktyka powstał właściwie dopiero w siedemnastym wieku. Chociaż pochodzi z języka greckiego, w greckim nie był używany. Pierwszym, który go użył, nazywając się sam dydaktykiem, był pedagog niemiecki Wolfgang Ratichius. Dydaktyka jest u niego w ogólniejszym znaczeniu obszarem wiedzy ludzkiej, którą starał się ująć w system, w szczególniejszym zaś nauką uczenia t. j. przelewania tejże wiedzy na młodsze jednostki.