Dydaktyka i jej podział cz. 24

Autor: | Opublikowane w Dydaktyka Brak komentarzy | Tagi: edukacja biblijna, edukacja biologiczna i środowiskowa, edukacja brd, edukacja cyfrowa, edukacja dla 6 latków

Szkoły wydziałowe, które w innych krajach cieszą się ogólnym uznaniem, w Galicji dotąd nie zdołały się spopularyzować. Pochodzi to stąd, że niema dotąd silnie rozwiniętego i świadomego siebie stanu średniego. Marzeniem galicyjskich rodziców jest dotąd przepchać synów za jaką bądź cenę przez całą szkołę średnią, albo przynajmniej przez największą ilość jej klas. Jakżesz często w zgłoszeniach do praktycznych zawodów czytać można problematycznej wartości polecenie, że ubiegający się ma tyle a tyle klas gimnazjalnych, albo jakżesz często jako warunek przyjęcia na ucznia sklepowego wymaga się świadectwa trzech klas gimnazjalnych. Przynętą do posyłania dzieci do szkół średnich są uprawnienia, których szkoły wydziałowe nie dają. Ze zniesieniem, albo ograniczeniem uprawnień wyjaśniłoby się stanowisko szkół wydziałowych, coby wypadło na korzyść całego galicyjskiego szkolnictwa.

Nauka w szkole jest obliczoną na dzieci o przeciętnych zdolnościach umysłowych. Dla dzieci, których zdolności nie dosięgają przeciętnej miary, niema miejsca w zwykłej szkole. Ciągłe niepowodzenie onieśmiela je i odbiera im resztę ochoty do nauki. Dla takich dzieci zaczęto od pewnego czasu zakładać osobne szkoły, z osobnym rozkładem naukowym i osobnymi sposobami postępowania.