Dydaktyka i jej podział cz. 15

Autor: | Opublikowane w Dydaktyka Brak komentarzy | Tagi: edukacja międzykulturowa, edukacja muzyczna, edukacja muzyczna w przedszkolu, edukacja na odległość, edukacja narodowa

Zrobiono spostrzeżenie, że inspekcja jest zwykle liberalniejszą w szkołach protestanckich, za to nadzwyczaj szczelną w katolickich. Dokładność inspekcji w szkołach katolickich tłumaczy się tradycją szkół jezuickich, które rządziły się bardzo szczegółowym regulaminem, złożonym w t. zw. Ratio Studiorum z r. 1599. Znaną jest anegdotka o francuskim ministrze oświaty, który, spojrzawszy na zegarek, oświadczył, że w tej chwili we wszystkich liceach francuskich czyta się ten a ten rozdział z Cezara.

4) W końcu w zakres zarządu wchodzi prawodawstwo szkolne. Obecnie prawodawstwo prawie we wszystkich krajach należy do państwa. Ze stanowiska teleologii ogólnej pedagogiki sprawa ta przedstawia się jednakże nieco inaczej. Nauka szkolna wraz z szkolnym wychowaniem jest tylko uzupełnieniem wychowania domowego. Tak więc pierwsze prawo do prawodawstwa szkolnego miałaby rodzina, dalej, ponieważ przez wychowanie niedorośli mają się dostroić do społeczeństwa, te zbiorowe czynniki, które społeczeństwo składają, a więc gmina, kościół i państwo powinny uczestniczyć w prawodawstwie szkolnym.