Cel nauki cz. 4

Autor: | Opublikowane w Edukacja Brak komentarzy | Tagi: nauka na zegarze, nauka o chorobach, nauka o grzybach, nauka o herbach, nauka o języku, nauka windsurfingu

Umysł wykształconej jednostki przepełnionym być może wyobrażeniami naukowymi, które nie mogą się zaostrzyć i objawić na zewnątrz jako silna wola. Co gorsze, przy całym wykształceniu spotykamy charaktery wprost niemoralne, tym podlejsze, że nie można ich usprawiedliwić niewiadomością. Zdarza się nawet, że ludzie wykształceni wiedzę pozyskaną przez naukę wyzyskują w celach moralnie złych, tak że można o nich powiedzieć, że byliby mniej szkodliwi, gdyby nie rozporządzali wykształceniem. Wykształcenie, które samo przez się jest siłą, staje się siłą martwą, jeżeli się nie łączy z moralną wolą.

Szereg objawów wykształcenia można by jeszcze znacznie przedłużyć, zwłaszcza jeżeli się uwzględni rozmaite jego stopnie. Mówimy o ludziach, którym wykształcenie dało harmonijną równowagę umysłową, ale mówi się także o ludziach wykształconych, ale niedowarzonych, którym tej równowagi braknie. U jednych wykształcenie powoduje skromność, u drugich nieznośną pychę itd.